Przejdź do treści

Czy hulajnogi elektryczne są niebezpieczne – dlaczego wybuchają?

Z coraz większą regularnością świat obiegają zdjęcia i filmy płonących pojazdów elektrycznych. Wybuchające balkony, na których przechowywano hulajnogi elektryczne, pożary w mieszkaniach i topiące się ogniwa sprawiły, że wielu użytkowników pojazdów elektrycznych zastanawia się, czy posiadany przez nich pojazd jest tak naprawdę bezpieczny.

Z coraz większą regularnością świat obiegają zdjęcia i filmy płonących pojazdów elektrycznych. Wybuchające balkony, na których przechowywano hulajnogi elektryczne, pożary w mieszkaniach i topiące się ogniwa sprawiły, że wielu użytkowników pojazdów elektrycznych zastanawia się, czy posiadany przez nich pojazd jest tak naprawdę bezpieczny.

Picture of Marcin Świder
Marcin Świder

23 listopada 2022

Dlaczego hulajnogi elektryczne wybuchają?
W tym artykule:

W poniższym artykule odpowiadamy czy hulajnoga elektryczna może się zapalić, oraz dzielimy się wiedzą, jak obchodzić się z tymi urządzeniami, aby zminimalizować ryzyko powstania niebezpiecznej sytuacji.

Potrzebujesz lepszego zasięgu?

Zamontuj Baterię od polskiego producenta City Lion
i zapomnij o problemach z zasięgiem już dziś!

Czy hulajnogi elektryczne są bezpieczne?

Odpowiedź jest krótka — to zależy. Kupując hulajnogę elektryczną od markowego producenta i obchodząc się z nią należycie, nie musisz się obawiać, ponieważ ryzyko niebezpiecznej usterki jest bardzo niskie. 

Zdecydowana większość niebezpiecznych sytuacji jest wywołana przez jeden z dwóch powodów: 

 1. Hulajnoga, bateria lub ładowarka nie pochodziły od markowego producenta;
 2. Hulajnoga, bateria lub ładowarka były używane w nieodpowiedni sposób przez użytkownika. 
Hulajnoga elektryczna pali się podczas ładowania

Dlaczego hulajnogi elektryczne wybuchają?

Za zapłon baterii w dużym stopniu odpowiadają uszkodzenia mechaniczne, wynikające z nieodpowiedniego obchodzenia się z pojazdem podczas jazdy lub transportu. Dbaj, by hulajnoga i bateria były dobrze zabezpieczone podczas transportu — zapakuj je w folię bąbelkową oraz sztywny karton.

Czy Hulajnogi Elektryczne Są Niebezpieczne - Dlaczego Wybuchają? (1) - City Lion
Gaszenie skuterów elektrycznych

Bardzo częstym powodem wybuchów są także akumulatory zakupione od garażowych producentów. Kupując pojazd elektryczny, nową baterię, czy ładowarkę do niej zwracaj uwagę na to, czy zostały wyprodukowane przez renomowaną firmę o udokumentowanej historii. Nie daj się skusić niższej cenie i nie kupuj urządzeń “no-name”, o nieznanym pochodzeniu. 

W przypadku zakupu używanego urządzenia, poproś o przedstawienie dowodu zakupu. Jeżeli nie jesteś znawcą tematu, to przed zakupem skonsultuj się z ekspertem posiadającym większą wiedzę w tej dziedzinie. 

Pamiętaj: kupuj tylko markowe urządzenia! Twoje bezpieczeństwo jest ważniejsze, niż zaoszczędzenie kilku złotych.

Czy Hulajnogi Elektryczne Są Niebezpieczne - Dlaczego Wybuchają? (2) - City Lion
Baterie City Lion

Baterie podestowe produkowane przez City Lion są zabezpieczone przed zwarciem i przeładowaniem. Używane przez nas markowe ogniwa litowo-jonowe są najlepsze jakościowo i maksymalnie bezpieczne.

Czym gasić hulajnogę elektryczną?

Niestety może dojść do sytuacji, w której hulajnoga elektryczna spowoduje pożar. Dobrze jest zabezpieczyć się w specjalne urządzenie gaśnicze do baterii Li-ion i umieścić je w pobliżu miejsca, gdzie przechowujesz swój pojazd elektryczny.

W naszej opinii najlepszą gaśnicą, sprzętem do gaszenia tego typu baterii jest kolejno:

 1. Gaśnica wodna + koc gaśniczy,
 2. Gaśnica śniegowa,
 3. Gaśnica pianowa.

Jak dbać o hulajnogę elektryczną?

Gdy już staniesz się posiadaczem pojazdu elektrycznego, pamiętaj, że musisz o niego odpowiednio zadbać. 

Gdzie najlepiej trzymać hulajnogę?

Transportując i przechowując hulajnogę lub baterię, kluczowym jest, żeby były nienaładowane. Ogniwa są wtedy najbezpieczniejsze. A zatem, gdy akurat nie korzystasz z hulajnogi elektrycznej, nie trzymaj jej naładowanej do pełna. Optymalny poziom naładowania baterii powinien wynosić 30-50%. 

Czy Hulajnogi Elektryczne Są Niebezpieczne - Dlaczego Wybuchają? (3) - City Lion
Ładowanie hulajnogi Segway Ninebot

Jak bezpiecznie ładować hulajnogę elektryczną?

Kupując ładowarkę, zwróć uwagę nie tylko na jej producenta, ale przede wszystkim na jej specyfikację! Ładowarka musi być odpowiednio dobrana do Twojego pojazdu pod względem napięcia i natężenia prądu. To bardzo ważne. Jakiś czas temu w Warszawie doszło do zapłonu baterii w hulajnodze, ponieważ hulajnoga miała napięcie nominalne 36V, a użytkownik użył ładowarkę o napięciu 48V.

Kiedy podłączasz hulajnogę do ładowania (lub baterię do hulajnogi), nie rób tego w pomieszczeniu o podwyższonym ryzyku zapłonu. W wyniku podłączenia lub odłączenia przewodu może wystąpić niewielka iskra, która zazwyczaj nie niesie żadnego niebezpieczeństwa, ale w pewnych okolicznościach może doprowadzić do pożaru. 

Dla przykładu, miała miejsce sytuacja, w której właściciel hulajnogi czyścił swój komputer sprężonym powietrzem (które jest łatwopalnym gazem) przy zamkniętych drzwiach i oknach w pomieszczeniu.

Chwilę później podłączył hulajnogę do nieoryginalnej ładowarki, w wyniku czego powstała iskra. Sama w sobie nie była groźna, ale wywołała wybuch znajdującego się w pomieszczeniu gazu. 

Zalecamy przeczytanie naszego poprzedniego poradnika dotyczącego poprawnego ładowania baterii.

Czy Hulajnogi Elektryczne Są Niebezpieczne - Dlaczego Wybuchają? (4) - City Lion
Płonące hulajnogi elektryczne

Czy warto zamontować pełne opony w hulajnodze elektrycznej?

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły tzw. opony pełne, które nie są pompowane i tym samym są znacznie trwalsze.

Mają one swoje niewątpliwe zalety, ale też jedną zasadniczą wadę — w przypadku hulajnóg nieposiadających amortyzowanego zawieszenia, narażają one strukturę hulajnogi na większe drgania w porównaniu do oryginalnych, pompowanych opon, co ostatecznie może doprowadzić nawet do zapłonu baterii. Nie każdy model hulajnogi jest przystosowany do użycia pełnych opon.

Podsumowanie 

Hulajnogi elektryczne są bezpieczne, jeśli wiesz, jak się z nimi obchodzić. Stosując się do zaleceń zawartych w tym artykule, nie musisz obawiać się wybuchu akumulatora. Pamiętaj, że kupując od nieznanego producenta, ryzykujesz nabycie ogniw bez atestów, które mogą ulec samozapłonowi. 

City Lion nie stosuje ogniw z odzysku (tzw. depakietowanych). Oprócz tego, każda produkowana przez nas bateria jest pieczołowicie sprawdzana przez profesjonalistów.

Możesz kupić baterię podestową City Lion bez obaw — każdy produkt objęty jest naszą gwarancją.

Sprawdź nasze baterie do hulajnóg elektrycznych:

 • Xiaomi — zwiększ zasięg hulajnogi elektrycznej nawet 4-krotnie.
 • Motus — hulajnoga elektryczna dla dorosłych wymaga pojemnej baterii.
 • Fiat — bądź zawsze na czas z nową baterią do hulajnogi Fiat 500.
 • Frugal — impuls do szybkiego przemieszczania się po mieście bez ciągłego ładowania.
 • Oraz Nanrobot, Vsett, Joyor i Kugoo.
 • Robimy też baterie na zamówienie!
 • Jeśli posiadasz rower elektryczny, sprawdź nasze baterie do e-bike.

City Lion napędza europejską elektromobilność!

City Lion to wiodący producent baterii do pojazdów elektrycznych w UE.
Nasze baterie napędzają pojazdy tysięcy osób w całej Europie.

Picture of Marcin Świder
Marcin Świder

Współtworzę City Lion od grudnia 2019 roku. Produkujemy i montujemy zestawy akumulatorów do lekkich pojazdów elektrycznych. W ciągu trzech lat staliśmy się najpopularniejszym europejskim producentem akumulatorów do hulajnóg elektrycznych. Od 2023 roku produkujemy również akumulatory do rowerów elektrycznych.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Powrót na górę strony

© City Lion - Polski producent baterii, zasilamy europejską elektromobilność.

Pokonaj nawet 100 km więcej na jednym ładowaniu!
Zainwestuj w lepszą baterię do Twojego roweru elektrycznego lub hulajnogi i jedź dalej!
5/5
5/5
Zasięg znacząco się zwiększył. Nawet osoba bez doświadczenia poradzi sobie z zamontowaniem takiej baterii! - Edyta
5/5
5/5
Bateria jest bardzo wydajna. Zawsze rozpędzam się do maksymalnej prędkości, dojeżdżam naprawdę daleko i mam ją jeszcze połowę naładowania. - Michał
5/5
5/5
Wszystko działa idealnie. Instalacja była dość łatwa. Zacząłem jeździć do pracy hulajnogą z baterią dodatkową i jestem bardzo zadowolony. - Antoni
5/5
5/5
Bateria sprawuje sie świetnie, spełnia zdecydowanie moje oczekiwania. Montaż jest bardzo prosty i nie pochłania wiele czasu - Mikołaj
5/5
5/5
Bateria sprawuje się świetnie. Mimo pokaźnej wielkości nadal jestem zaskoczony, że nie przeszkadzać ani troche w jeździe. - Rafał
[]