Przejdź do treści

Jak ładować hulajnogę elektryczną? Większość robi to źle!

jak-ladowac-hulajnoge
Wpis: Jak ładować hulajnogę elektryczną? Większość robi to źle!

Prawidłowe ładowanie hulajnogi elektrycznej jest niezmiernie istotne dla właściwego funkcjonowania akumulatora. 

Bez fachowej wiedzy o tym, jak się ładuje hulajnogę elektryczną, możesz narazić swoją baterię na uszkodzenie. 

W tym artykule wyjaśniamy jak często ładować hulajnogę elektryczną, czego unikać podczas ładowania oraz jak zwiększyć żywotność akumulatora.

Jeśli oryginalnie wbudowana bateria do Twojej hulajnogi nie pozwala na przejechanie tylu kilometrów co wcześniej, możesz wymienić ją na baterię podestową City Lion i stosować się do poniższych zaleceń, aby służyła Ci jak najdłużej.

Potrzebujesz lepszego zasięgu?

Zamontuj Baterię od polskiego producenta City Lion
i zapomnij o problemach z zasięgiem już dziś!

Wybór ładowarki do hulajnogi elektrycznej

Wysokiej jakości ładowarka jest niezbędna dla bezpiecznego ładowania hulajnogi. 

Jeśli zastanawiasz się jaką ładowarkę do hulajnogi wybrać, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii podczas wyboru:

 • Kompatybilność z twoim pojazdem — nie stosuj ładowarki mocniejszej, pod względem natężenia prądu [A], niż zaleca producent. Ryzykujesz, że Twoja bateria straci pierwotną pojemność, przez fakt, iż temperatura ogniw podczas ładowania będzie zbyt wysoka. W skrajnych przypadkach przepalone przewody (przez zbyt mały przekrój) mogą doprowadzić do pożaru pojazdu.
 • Napięcie akumulatora — kupując nową ładowarkę do swojej hulajnogi, upewnij się, że ma te same parametry co oryginalna również pod względem napięcia [V].
 • Rodzaj wtyku — przed zakupem nowej ładowarki sprawdź, czy wejście pasuje do modelu Twojej hulajnogi.
 • Odpowiednie zabezpieczenia — unikaj najtańszych ładowarek, w razie zwarcia uszkodzisz swoją baterię / port ładowania lub doprowadzisz do pożaru.

Czy warto używać szybkiej ładowarki do e-hulajnogi?

Zalecamy świadome korzystanie z szybkich ładowarek (natężenie wyższe niż zaleca producent). 

Jest to możliwe, kiedy poznamy budowę baterii, jej układ — zweryfikujemy z notami katalogowymi użytych ogniw zalecany prąd ładowania.

Ważne jest również to, czy przewody jakie zostały użyte do samego złącza ładowania mają odpowiedni przekrój.
Ładując swoją hulajnogę elektryczną nocą, używaj słabszej ładowarki (do 2A). Akumulator dłużej zachowa swoją pojemność.

Temperatura ładowania hulajnogi elektrycznej

Ważne jest również to gdzie ładować hulajnogę elektryczną. Kiedy masz już odpowiednią ładowarkę, czas znaleźć właściwe miejsce — najlepiej o temperaturze pokojowej. 

Wskazana temperatura dla ładowania akumulatorów litowo-jonowych to 10-25°C. 

Chroń akumulatory przed skrajnymi temperaturami!

Jeśli musisz naładować akumulatorom na zewnątrz, koniecznie zwróć uwagę na warunki atmosferyczne. 

Upalne temperatury nie sprzyjają bateriom w hulajnogach elektrycznych, dlatego unikaj ładowania w wysoko nasłonecznionych miejscach. Przegrzanie może spowodować utratę pojemności akumulatora i uszkodzenie ogniw. 

W niskich temperaturach baterie tracą wydajność, dlatego ładowanie akumulatora w czasie mroźnej pogody również nie jest wskazane. Nie stosując się do powyższych zaleceń, możesz nawet utracić gwarancję producenta.

Jak Ładować Hulajnogę Elektryczną? Większość Robi To Źle! (1) - City Lion
Ładowanie hulajnogi Segway Ninebot

Jak ładować hulajnogę elektryczną?

Masz już ładowarkę i odpowiednie miejsce — co dalej? Podstawowe kroki ładowania e-hulajnóg większością ładowarek obejmują:

 1. Znajdź port ładowania. Wielu użytkowników zadaje pytanie, gdzie znaleźć port ładowania w hulajnodze elektrycznej. Zależy to od modelu:
  • Hulajnoga elektryczna Xiaomi Mi Electric Scooter M365 posiada gniazdo ładowania z lewej strony podestu bliżej przedniego koła, model ten posiada również ładowarkę wbudowaną (port umieszczony pod klapką).
  • Ninebot Kickscooter Max G30 ma je natomiast z lewej strony przy tylnym kole. 
  • Czasem gniazdo ładowania może nawet znajdować się na ramie hulajnogi, jak w przypadku Kugoo S1 / S1 Pro — w pokrywie osłaniającej sterownik.
 2. Aby zminimalizować ryzyko nagłego skoku napięcia, najpierw podepnij kabel zasilający do gniazdka, a dopiero później podłącz ładowarkę do portu ładowania Twojej hulajnogi. 
 3. Zaświeci się wtedy czerwona dioda, która informuje, że bateria jest w trakcie ładowania. Ppo naładowaniu akumulatora dioda zmieni kolor na zielony.
Jak Ładować Hulajnogę Elektryczną? Większość Robi To Źle! (2) - City Lion
Hulajagnogi Xiami Mi Electric Scooter

Jak długo ładuje się hulajnoga elektryczna? 

Na czas ładowania baterii wpływa jej rodzaj oraz zasięg. Przykładowo, czas ładowania fabrycznie zamontowanej baterii w hulajnodze Xiaomi Mi Electric Scooter Pro to 8 godzin. 

Jeśli zainstalujesz dodatkową baterię zewnętrzną o rozmiarze M, czas ładowania wydłuży się o 5 godzin, ale za to zasięg zwiększy się aż o 24 km.

Sprawdź nasz poprzedni artykuł, aby dowiedzieć się więcej o czasie ładowania hulajnóg Xiaomi.

Jak często ładować hulajnogę elektryczną?

Jak często ładujesz hulajnogę elektryczną, zależy od tego jak często ją używasz. Nawet codzienne ładowanie nie szkodzi baterii, jeśli będziesz kontrolować poziom jej naładowania.

Ładowanie na poziomie 0-100% może zmniejszyć żywotność Twojej baterii z 1500 cykli (przy rozładowywaniu o 50%) do zaledwie 500. 

To znaczy, że używanie hulajnogi w węższym zakresie napięć jest zdrowsze, niż jej pełne rozładowywanie.

Podstawowe wskazówki ładowania dla hulajnóg elektrycznych są następujące:

 • Pamiętaj, że przeładowanie oraz głębokie rozładowanie baterii litowo-jonowych bardzo im szkodzi — BMS jako element baterii do hulajnogi odpowiada za właściwy pobór mocy, kontroluje napięcia na ogniwach i sprawdza, czy któreś nie jest przesadnie rozładowane lub naładowane.
 • Możesz za to spokojnie doładowywać swoją hulajnogę w ciągu dnia — nie zaszkodzi to baterii, a wręcz przeciwnie, przedłuży jej życie o kolejne cykle.
 • Właściwy poziom naładowania to 20-80%. Stosując się do tej zasady, Twoja bateria utrzyma dobrą kondycję przez dłuższy czas. 

Jak prawidłowo przechowywać baterie i akumulatory? 

Jeśli nie planujesz używać swojego pojazdu jednośladowego przez dłuższy czas, dobrą praktyką jest przechowywanie hulajnogi z baterią naładowaną do 40%

Przełoży się to na dłuższą żywotność akumulatora.

Jaki jest koszt ładowania hulajnogi elektrycznej? 

Koszt ładowania hulajnogi elektrycznej zależy od kilku czynników — pojemności baterii, napięcia znamionowego oraz ceny prądu za kWh. 

Zakładając, że kWh kosztuje 75 groszy, naładowanie hulajnogi z nową baterią o zasięgu 30 km (np. Xiaomi Mi Scooter Pro 2) kosztuje około 35 groszy. 

Cena codziennego ładowania hulajnogi elektrycznej to zaledwie kilka złotych miesięcznie. Jest to najbardziej ekologiczny środek transportu miejskiego. 

Podsumowanie

Wiesz już jak prawidłowo ładować hulajnogę elektryczną. Regularne stosowanie się do zaleceń ekspertów City Lion pozwoli wydłużyć żywotność baterii Twojego pojazdu.

Jak Ładować Hulajnogę Elektryczną? Większość Robi To Źle! (3) - City Lion
Baterie City Lion

Jeśli oryginalna bateria do twojej hulajnogi jest w dobrej kondycji, natomiast chciałbyś zwiększyć ilość przejechanych kilometrów — jest na to proste rozwiązanie. Dodatkowa bateria zewnętrzna City Lion zwiększy zasięg Twojej hulajnogi nawet do 100 km na jednym ładowaniu. Wydłuży to nieco czas ładowania, ale za to zmniejszy jego częstotliwość. 

Baterie do hulajnogi elektrycznej produkowane przez City Lion objęte są roczną gwarancją, więc możesz wypróbować je bez ryzyka.

Sprawdź nasze baterie do hulajnóg elektrycznych:

 • Xiaomi — zwiększ zasięg hulajnogi elektrycznej nawet 4-krotnie
 • Motus —hulajnoga elektryczna dla dorosłych wymaga pojemnej baterii
 • Fiat — bądź zawsze na czas z nową baterią do hulajnogi Fiat 500
 • Frugal — impuls do szybkiego przemieszczania się po mieście bez ciągłego ładowania
 • I nie tylko!
City Lion
City Lion

Manufacturer of batteries for electric vehicles.
Producent baterii do pojazdów elektrycznych.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
[]
×