Przejdź do treści

Najczęstsze problemy i usterki w hulajnogach elektrycznych

Czy hulajnogi elektryczne się psują? Niestety tak — każdemu pojazdowi elektrycznemu zdarzają się usterki z uwagi na zróżnicowane warunki eksploatacji.  Najczęstsze usterki w hulajnogach elektrycznych dotyczą akumulatora i problemów z ładowaniem.  W tym artykule wyjaśniamy, jakie są typowe problemy i jak im zaradzić. Mówimy także co zrobić, gdy hulajnoga elektryczna nie działa.

Czy hulajnogi elektryczne się psują? Niestety tak — każdemu pojazdowi elektrycznemu zdarzają się usterki z uwagi na zróżnicowane warunki eksploatacji.  Najczęstsze usterki w hulajnogach elektrycznych dotyczą akumulatora i problemów z ładowaniem.  W tym artykule wyjaśniamy, jakie są typowe problemy i jak im zaradzić. Mówimy także co zrobić, gdy hulajnoga elektryczna nie działa.

Picture of Marcin Świder
Marcin Świder

7 listopada 2022

Najczęstsze problemy i usterki hulajnóg elektrycznych
W tym artykule:

Potrzebujesz lepszego zasięgu?

Zamontuj Baterię od polskiego producenta City Lion
i zapomnij o problemach z zasięgiem już dziś!

Najczęstsze usterki w hulajnogach elektrycznych

Problemów dotyczących hulajnóg elektrycznych może być naprawdę wiele. Poniżej wyjaśniamy te najczęściej występujące.

Hulajnoga elektryczna nie ładuje się 

Awaria akumulatora to jeden z najbardziej powszechnych problemów. Bateria jest obok silnika najważniejszą częścią hulajnogi elektrycznej, dlatego należy się z nią dobrze obchodzić. 

Przeładowanie oraz głębokie rozładowanie baterii litowo-jonowych bardzo im szkodzi i skraca ich żywotność. W celu maksymalnego wydłużenia życia akumulatora, należy utrzymywać poziom jego naładowania w widełkach 20-80%. 

Jeśli usterka akumulatora jest poważna, możesz wymienić go na lepszą opcję. Bateria podestowa City Lion to wysokiej jakości zamiennik oryginalnej baterii w Twojej hulajnodze. Jej montaż zaleca się, gdy fabrycznie zamontowany akumulator wykazuje objawy zużycia lub doznał usterki.

Najczęstsze Problemy I Usterki W Hulajnogach Elektrycznych (1) - City Lion
Ładowanie hulajnogi Segway Ninebot

Zalana hulajnoga elektryczna

Nie zalecamy jazdy hulajnogą elektryczną w deszczu. Pojazdy elektryczne są wrażliwe na wodę, a większość hulajnóg nie jest wodoszczelna. Pozostawienie ich na zewnątrz (na przykład na balkonie) w czasie ulewy może spowodować poważną usterkę. 

Trzeba wtedy osuszyć sprzęt i poddać go obserwacji. Może się zdarzyć, że po pewnym czasie zalana hulajnoga elektryczna wydaje dziwne dźwięki lub przerywa. Będziesz wtedy potrzebować pomocy eksperta.

Zasięg jazdy maleje

Gdy zakres jazdy na jednym ładowaniu spada, przyczyn może być wiele — źle ładowany akumulator, małe ciśnienie w oponach, niska temperatura.

Najczęściej jednak problemem jest starzenie się (wzrost rezystancji wewnętrznej ogniw) baterii, co naturalnie następuje po latach użytkowania. W przypadku tańszych i mniej popularnych marek hulajnóg, starzenie się może nastąpić szybciej i często wynika z niskiej jakości produkcji ogniw lub użytych komponentów do budowy pakietu. 

W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest wymiana baterii oryginalnej na nową baterię podestową. Chcąc uzyskać jeszcze większy zasięg hulajnogi, można ją dodatkowo wzmocnić zewnętrznym akumulatorem. Taka dodatkowa bateria zwiększy zasięg Twojej e-hulajnogi nawet 4-krotnie.

Najczęstsze Problemy I Usterki W Hulajnogach Elektrycznych (2) - City Lion
Baterie City Lion

Problem ze sterownikiem

Usterka w sterowniku silnika unieruchamia naszą hulajnogę — czasem może zostać mylnie zdiagnozowana, jako problem z baterią. Powstaje wskutek przegrzania (długie wykorzystywanie pełnej mocy pojazdu) lub zalania. Uszkodzenie może też zostać spowodowane wibracjami na nierównych nawierzchniach. 

Naprawą sterownika powinien zająć się profesjonalny serwis elektroniki. Z wymianą możesz poradzić sobie samodzielnie, jednak istotny jest zakup części zamiennej o właściwym kodzie.

Luzy na kolumnie kierowniczej

Z uwagi na swoją budowę, hulajnoga elektryczna ma pewien newralgiczny punkt — kolumnę kierowniczą. Jest ona narażona na duży nacisk podczas użytkowania. Z czasem mogą powstawać luzy oraz zużywa się system składania. Gdy pojawi się tego rodzaju problem, zalecamy niezwłoczny kontakt z obsługą sklepu lub lokalnym serwisem pojazdów elektrycznych. 

Zlekceważenie luzów na kolumnie kierowniczej może wpływać na bezpieczeństwo jazdy. Większość wypadków spowodowanych przez urwanie się przedniego koła, widelca, czy też samej kolumny, wynika z zaniedbań użytkowników. 

Aby się tego ustrzec, należy zwrócić uwagę na technikę jazdy — unikać opierania się o kierownicę oraz jej kurczowego trzymania się. Staraj się opierać cały ciężar na nogach (podeście), podobnie jak w trakcie jazdy na deskorolce. Unikaj podskoków i wjazdów na krawężniki. Kierownica służy do nadawania kierunku, nie jest natomiast punktem, na którym możemy opierać ciężar ciała.

Najczęstsze Problemy I Usterki W Hulajnogach Elektrycznych (3) - City Lion
Hulajnogi Xiaomi M365

Hulajnoga elektryczna wyłącza się lub nie daje się uruchomić

Czasem hulajnoga elektryczna nie daje się uruchomić. Jeśli hulajnoga pika (mruga dioda), zwróć uwagę czy na ekranie wyświetlił się błąd, na przykład błąd e1, e7 lub e16. 

Hulajnoga informuje Cię w ten sposób, że coś jest nie tak, a kody błędów pozwalają odczytać, czego dotyczy problem — silnika, hamulca, napięcia baterii lub innej usterki. Nie są one identyczne dla każdego modelu czy marki pojazdów elektrycznych. 

Możesz je znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli jednak instrukcja nie zawiera wyjaśnienia kodów, zalecamy kontakt z obsługą klienta sklepu, w którym został dokonany zakup.

Najczęstsze Problemy I Usterki W Hulajnogach Elektrycznych (4) - City Lion
Wyświetlacz Xiaomi M365 Pro

Jak naprawić hulajnogę elektryczną?

Jeśli bateria w Twojej hulajnodze elektrycznej nie działa, jest na to proste rozwiązanie. Baterie City Lion to lepsze zamienniki oryginalnego akumulatora. Zapewniają bezpieczeństwo jazdy i zwiększają zasięg Twojej e-hulajnogi.

Dojedziesz znacznie dalej na jednym ładowaniu, a sam pakiet posłuży Ci dłużej niż ten oryginalnie zamontowany w zakupionym sprzęcie.

Gdzie naprawić hulajnogę elektryczną? 

Nie wiesz co zrobić, gdy hulajnoga elektryczna nie działa? Najprostszym sposobem jest zwrócenie się do pomocy technicznej sklepu, w którym kupiłeś hulajnogę. Jeśli nie posiadasz gwarancji, możesz wybrać dowolny serwis naprawy hulajnogi elektrycznej — na szczęście pojawia się ich coraz więcej.

W przypadku, gdy konieczna jest wymiana akumulatora na nowy, eksperci City Lion oferują montaż baterii.

Podsumowanie

Pomimo tego, że hulajnogi elektryczne się psują, ich naprawa jest dość prosta. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju usterki, jednak prawie zawsze możliwa będzie naprawa.

Gdy problem dotyczy akumulatora, nie musisz kupować nowej hulajnogi. Wystarczy wymienić zamontowany fabrycznie akumulator na lepszą baterię City Lion. 

​​Baterie do hulajnogi elektrycznej produkowane przez City Lion objęte są gwarancją, więc możesz korzystać z nich bez ryzyka.

Sprawdź nasze baterie do hulajnóg elektrycznych:

  • Xiaomi — zwiększ zasięg hulajnogi elektrycznej nawet 4-krotnie.
  • Ducati — hulajnoga elektryczna dla dorosłych wymaga pojemnej baterii.
  • Fiat — bądź zawsze na czas z nową baterią do hulajnogi Fiat 500.
  • Nanrobot — impuls do szybkiego przemieszczania się po mieście bez ciągłego ładowania.
  • I nie tylko!

City Lion napędza europejską elektromobilność!

City Lion to wiodący producent baterii do pojazdów elektrycznych w UE.
Nasze baterie napędzają pojazdy tysięcy osób w całej Europie.

Picture of Marcin Świder
Marcin Świder

Współtworzę City Lion od grudnia 2019 roku. Produkujemy i montujemy zestawy akumulatorów do lekkich pojazdów elektrycznych. W ciągu trzech lat staliśmy się najpopularniejszym europejskim producentem akumulatorów do hulajnóg elektrycznych. Od 2023 roku produkujemy również akumulatory do rowerów elektrycznych.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Powrót na górę strony

© City Lion - Polski producent baterii, zasilamy europejską elektromobilność.

Pokonaj nawet 100 km więcej na jednym ładowaniu!
Zainwestuj w lepszą baterię do Twojego roweru elektrycznego lub hulajnogi i jedź dalej!
5/5
5/5
Zasięg znacząco się zwiększył. Nawet osoba bez doświadczenia poradzi sobie z zamontowaniem takiej baterii! - Edyta
5/5
5/5
Bateria jest bardzo wydajna. Zawsze rozpędzam się do maksymalnej prędkości, dojeżdżam naprawdę daleko i mam ją jeszcze połowę naładowania. - Michał
5/5
5/5
Wszystko działa idealnie. Instalacja była dość łatwa. Zacząłem jeździć do pracy hulajnogą z baterią dodatkową i jestem bardzo zadowolony. - Antoni
5/5
5/5
Bateria sprawuje sie świetnie, spełnia zdecydowanie moje oczekiwania. Montaż jest bardzo prosty i nie pochłania wiele czasu - Mikołaj
5/5
5/5
Bateria sprawuje się świetnie. Mimo pokaźnej wielkości nadal jestem zaskoczony, że nie przeszkadzać ani troche w jeździe. - Rafał
[]