Przejdź do treści

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

jaka-hulajnoge-wybrac
Wpis: Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto zainwestować w hulajnogę elektryczną dla dorosłych. Hulajnoga elektryczna to najbardziej ekologiczny środek transportu miejskiego. 

Ponadto oszczędza Twój czas i pieniądze — możesz szybko przemieszczać się po zakorkowanym mieście, a koszt ładowania to zaledwie kilka złotych miesięcznie.

Wybór najlepszej hulajnogi elektrycznej w 2022 roku nie jest prosty. Ilość modeli na rynku jest ogromna. Jednak niezależnie od miejsca w rankingu, to jak wybrać hulajnogę elektryczną zależy od Twoich potrzeb. 

Jeśli zastanawiasz się, jaka hulajnoga elektryczna będzie dla Ciebie najlepsza, zobacz wskazówki od ekspertów City Lion. Wyjaśniamy, na co zwrócić szczególną uwagę, żeby wybrać właściwy model specjalnie dla Ciebie.

Potrzebujesz lepszego zasięgu?

Zamontuj Baterię od polskiego producenta City Lion
i zapomnij o problemach z zasięgiem już dziś!

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać?

Wybierając hulajnogę elektryczną dla dorosłych i młodzieży, warto szczególnie zwrócić uwagę na następujące parametry:

Cena

Koszt hulajnogi elektrycznej zależy od Twoich oczekiwań. Możliwy jest zakup przyzwoitego sprzętu do 1500 zł, jednak ceny hulajnóg sięgają nawet 28000 zł. 

Jeśli jesteś właścicielem hulajnogi, która ma już swoje lata i nie służy Ci tak jak wcześniej — możesz podrasować swój e-scooter, zamiast wymieniać na nowy. Jest to tańsze rozwiązanie, w dodatku w duchu zero waste.

Bateria podestowa to lepszy zamiennik oryginalnie wbudowanej baterii do Twojej hulajnogi. Jej montaż jest zalecany, kiedy wydajność zamontowanego fabrycznie akumulatora  znacznie spadła i nie pozwala na przejechanie takiej odległości co wcześniej. 

Vsett 8 City Lion Bateria Dodatkowa
Hulajnoga Elektryczna vsett 8 z baterią zewnętrzną City Lion

Zasięg

Zasięg hulajnogi elektrycznej to jeden z najważniejszych parametrów. Określa, jaką odległość jesteś w stanie przejechać na jednym ładowaniu. Nowa hulajnoga elektryczna zazwyczaj pozwala na przejechanie około 15-30 km.

Hulajnoga elektryczna z dużym zasięgiem to dobry wybór, jeśli musisz pokonać większe odległości bez postoju na ładowanie. Na przykład, gdy Twoja praca lub szkoła jest daleko od domu.

Nawet jeśli model, który Ci się podoba nie ma aż tak dużego zasięgu jak potrzebujesz — nie wszystko stracone. Dodatkowa bateria zewnętrzna zwiększy zasięg Twojej hulajnogi nawet 4-krotnie. 

Obrazując to na konkretnym przykładzie, hulajnoga elektryczna Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2 pozwala na przejechanie 30 km (z oryginalną baterią). Dodatkowa bateria zewnętrzna o rozmiarze L wydłuży ten zasięg do 65 km. 

Sprawdź nasz poprzedni artykuł, aby dowiedzieć się więcej o czasie ładowania hulajnóg Xiaomi.

Prędkość

Prędkość hulajnogi elektrycznej zależy od mocy silnika. Standardowo hulajnogi mogą rozwijać prędkość do 25 km/h. 

Jednak od kiedy weszły nowe przepisy, nawet najszybsza hulajnoga elektryczna musi stosować się do limitu 20 km/h. W przypadku jazdy po chodniku prędkość maksymalna nie może przekraczać 6 km (musi być zbliżona do szybkości, z jaką porusza się pieszy). Nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować mandatem.

Koła i opony

Hulajnoga elektryczna do miasta nie wymaga bardzo dużych kół — 8-calowe pompowane opony powinny być wystarczające. Możesz też wybrać koła o średnicy 10 cali dla lepszego pokonywania nierówności na miejskich drogach. 

Hulajnoga elektryczna z dużymi kołami będzie lepsza do jazdy po bardziej wymagającym podłożu (trawa, błoto, itp.). 12-calowe koła są odpowiednie na nierówne drogi i leśne przejażdżki. 

Co więcej, hulajnoga elektryczna off road powinna posiadać szerokie opony oraz antypoślizgowy podest. Ważne jest również, aby opony hulajnogi miały większą głębokość bieżnika dla swobodnej jazdy.

Waga

Waga hulajnogi elektrycznej jest głównie uzależniona od wielkości baterii. Im większy akumulator, tym cięższy pojazd. 

Dlatego dobrze jest dopasować hulajnogę do swoich warunków. Jeśli mieszkasz lub pracujesz na wysokim pietrze w budynku bez windy, zastanów się, czy Twoja kondycja pozwala na dźwiganie cięższej hulajnogi.

Jaką Hulajnogę Elektryczną Wybrać? Podpowiadamy, Na Co Zwrócić Uwagę! (1) - City Lion
Hulajagnogi Xiami Mi Electric Scooter

Maksymalne obciążenie

Koniecznie zwróć uwagę na maksymalne obciążenie hulajnogi — przeciążenie może być niebezpieczne. Ograniczenia dotyczące wagi użytkowników zazwyczaj wynoszą 100 kg, 120 kg lub 150 kg.

Hulajnoga elektryczna dla dzieci

E-scooter to nie tylko super sprzęt dla dorosłych, ale też frajda dla dzieci. Hulajnoga elektryczna dla dziecka musi być dopasowana do wzrostu i wagi ciała. Powinna być lekka, posiadać niezbyt duże koła oraz niżej umieszczoną kierownicę. 

Należy również zwrócić uwagę czy hulajnoga elektryczna dla dzieci ma ograniczoną prędkość (na przykład do 12 km/h). Niektóre modele pozwalają wybrać odpowiedni tryb jazdy z określoną prędkością maksymalną. 

Kolejna ważna kwestia to od jakiego wieku jazda hulajnogą elektryczną jest dozwolona. Dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych. Mogą to robić tylko w strefie zamieszkania pod nadzorem dorosłych. 

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez nastolatków (w wieku od 10 do 18 lat) wymagana jest karta rowerowa albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Jaką Hulajnogę Elektryczną Wybrać? Podpowiadamy, Na Co Zwrócić Uwagę! (2) - City Lion
Hulajnoga Elektryczna

Nowe przepisy dla hulajnóg elektrycznych w 2022 roku

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale kierowca e-hulajnogi musi stosować się do przepisów ruchu drogowego. Polska zaktualizowała przepisy dla hulajnóg elektrycznych w 2022 roku. 

Aby nie dostać mandatu, należy przestrzegać poniższych przepisów:

  • Obowiązuje ograniczenie prędkości hulajnóg do 20 km/h po ścieżce rowerowej oraz maksymalnie 6 km/h po chodniku. 
  • Możliwe jest korzystanie z jezdni, pod warunkiem że dopuszczona na niej prędkość wynosi do 30 km/h.
  • Zakazana jest jazda we dwójkę na hulajnodze elektrycznej.
  • Masa własna hulajnogi elektrycznej nie może przekraczać 30 kg.
  • Przewożenie ładunków na hulajnodze elektrycznej jest zabronione.

Podsumowanie

Wiesz już jak wybrać najlepszą hulajnogę elektryczną. Stosując się do powyższych wskazówek, wybrany przez Ciebie model będzie dostosowany do Twoich potrzeb. 

Jaką Hulajnogę Elektryczną Wybrać? Podpowiadamy, Na Co Zwrócić Uwagę! (3) - City Lion
Baterie City Lion

Pamiętaj, że możesz łatwo zwiększyć zasięg swojej e-hulajnogi. Dodatkowa bateria zewnętrzna City Lion zwiększa zasięg nawet do 100 km na jednym ładowaniu. 

Nie musisz także wymieniać starej hulajnogi na nową, jeśli jedynym problemem jest bateria i krótszy pokonywany dystans. Wystarczy wymienić zamontowany fabrycznie akumulator na lepszą baterię podestową City Lion.

Sprawdź nasze baterie do hulajnóg elektrycznych:

  • Xiaomi — zwiększ zasięg hulajnogi elektrycznej nawet 4-krotnie.
  • Motus — hulajnoga elektryczna dla dorosłych wymaga pojemnej baterii.
  • Fiat — bądź zawsze na czas z nową baterią do hulajnogi Fiat 500.
  • Frugal — impuls do szybkiego przemieszczania się po mieście bez ciągłego ładowania.
  • I nie tylko!
City Lion
City Lion

Manufacturer of batteries for electric vehicles.
Producent baterii do pojazdów elektrycznych.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
[]
×