Przejdź do treści

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto zainwestować w hulajnogę elektryczną dla dorosłych. Hulajnoga elektryczna to najbardziej ekologiczny środek transportu miejskiego. Ponadto oszczędza Twój czas i pieniądze — możesz szybko przemieszczać się po zakorkowanym mieście, a koszt ładowania to zaledwie kilka złotych miesięcznie.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto zainwestować w hulajnogę elektryczną dla dorosłych. Hulajnoga elektryczna to najbardziej ekologiczny środek transportu miejskiego. Ponadto oszczędza Twój czas i pieniądze — możesz szybko przemieszczać się po zakorkowanym mieście, a koszt ładowania to zaledwie kilka złotych miesięcznie.

Picture of Marcin Świder
Marcin Świder

1 stycznia 2022

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
W tym artykule:

Wybór najlepszej hulajnogi elektrycznej w 2024 roku nie jest prosty. Ilość modeli na rynku jest ogromna. Jednak niezależnie od miejsca w rankingu, to jak wybrać hulajnogę elektryczną zależy od Twoich potrzeb. 

Jeśli zastanawiasz się, jaka hulajnoga elektryczna będzie dla Ciebie najlepsza, zobacz wskazówki od ekspertów City Lion. Wyjaśniamy, na co zwrócić szczególną uwagę, żeby wybrać właściwy model specjalnie dla Ciebie.

Potrzebujesz lepszego zasięgu?

Zamontuj Baterię od polskiego producenta City Lion
i zapomnij o problemach z zasięgiem już dziś!

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać?

Wybierając hulajnogę elektryczną dla dorosłych i młodzieży, warto szczególnie zwrócić uwagę na następujące parametry:

Cena

Koszt hulajnogi elektrycznej zależy od Twoich oczekiwań. Możliwy jest zakup przyzwoitego sprzętu do 1500 zł, jednak ceny hulajnóg sięgają nawet 28000 zł. 

Jeśli jesteś właścicielem hulajnogi, która ma już swoje lata i nie służy Ci tak jak wcześniej — możesz podrasować swój e-scooter, zamiast wymieniać na nowy. Jest to tańsze rozwiązanie, w dodatku w duchu zero waste.

Bateria podestowa to lepszy zamiennik oryginalnie wbudowanej baterii do Twojej hulajnogi. Jej montaż jest zalecany, kiedy wydajność zamontowanego fabrycznie akumulatora  znacznie spadła i nie pozwala na przejechanie takiej odległości co wcześniej. 

Vsett 8 City Lion Bateria Dodatkowa
Hulajnoga Elektryczna vsett 8 z baterią zewnętrzną City Lion

Zasięg

Zasięg hulajnogi elektrycznej to jeden z najważniejszych parametrów. Określa, jaką odległość jesteś w stanie przejechać na jednym ładowaniu. Nowa hulajnoga elektryczna zazwyczaj pozwala na przejechanie około 15-30 km.

Hulajnoga elektryczna z dużym zasięgiem to dobry wybór, jeśli musisz pokonać większe odległości bez postoju na ładowanie. Na przykład, gdy Twoja praca lub szkoła jest daleko od domu.

Nawet jeśli model, który Ci się podoba nie ma aż tak dużego zasięgu jak potrzebujesz — nie wszystko stracone. Dodatkowa bateria zewnętrzna zwiększy zasięg Twojej hulajnogi nawet 4-krotnie. 

Obrazując to na konkretnym przykładzie, hulajnoga elektryczna Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2 pozwala na przejechanie 30 km (z oryginalną baterią). Dodatkowa bateria zewnętrzna o rozmiarze L wydłuży ten zasięg do 65 km. 

Sprawdź nasz poprzedni artykuł, aby dowiedzieć się więcej o czasie ładowania hulajnóg Xiaomi.

Prędkość

Prędkość hulajnogi elektrycznej zależy od mocy silnika. Standardowo hulajnogi mogą rozwijać prędkość do 25 km/h. 

Jednak od kiedy weszły nowe przepisy, nawet najszybsza hulajnoga elektryczna musi stosować się do limitu 20 km/h. W przypadku jazdy po chodniku prędkość maksymalna nie może przekraczać 6 km (musi być zbliżona do szybkości, z jaką porusza się pieszy). Nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować mandatem.

Koła i opony

Hulajnoga elektryczna do miasta nie wymaga bardzo dużych kół — 8-calowe pompowane opony powinny być wystarczające. Możesz też wybrać koła o średnicy 10 cali dla lepszego pokonywania nierówności na miejskich drogach. 

Hulajnoga elektryczna z dużymi kołami będzie lepsza do jazdy po bardziej wymagającym podłożu (trawa, błoto, itp.). 12-calowe koła są odpowiednie na nierówne drogi i leśne przejażdżki. 

Co więcej, hulajnoga elektryczna off road powinna posiadać szerokie opony oraz antypoślizgowy podest. Ważne jest również, aby opony hulajnogi miały większą głębokość bieżnika dla swobodnej jazdy.

Waga

Waga hulajnogi elektrycznej jest głównie uzależniona od wielkości baterii. Im większy akumulator, tym cięższy pojazd. 

Dlatego dobrze jest dopasować hulajnogę do swoich warunków. Jeśli mieszkasz lub pracujesz na wysokim pietrze w budynku bez windy, zastanów się, czy Twoja kondycja pozwala na dźwiganie cięższej hulajnogi.

Jaką Hulajnogę Elektryczną Wybrać? Podpowiadamy, Na Co Zwrócić Uwagę! (1) - City Lion
Hulajnogi Xiaomi Mi Electric Scooter

Maksymalne obciążenie

Koniecznie zwróć uwagę na maksymalne obciążenie hulajnogi — przeciążenie może być niebezpieczne. Ograniczenia dotyczące wagi użytkowników zazwyczaj wynoszą 100 kg, 120 kg lub 150 kg.

Hulajnoga elektryczna dla dzieci

E-scooter to nie tylko super sprzęt dla dorosłych, ale też frajda dla dzieci. Hulajnoga elektryczna dla dziecka musi być dopasowana do wzrostu i wagi ciała. Powinna być lekka, posiadać niezbyt duże koła oraz niżej umieszczoną kierownicę. 

Należy również zwrócić uwagę czy hulajnoga elektryczna dla dzieci ma ograniczoną prędkość (na przykład do 12 km/h). Niektóre modele pozwalają wybrać odpowiedni tryb jazdy z określoną prędkością maksymalną. 

Kolejna ważna kwestia to od jakiego wieku jazda hulajnogą elektryczną jest dozwolona. Dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych. Mogą to robić tylko w strefie zamieszkania pod nadzorem dorosłych. 

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez nastolatków (w wieku od 10 do 18 lat) wymagana jest karta rowerowa albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Jaką Hulajnogę Elektryczną Wybrać? Podpowiadamy, Na Co Zwrócić Uwagę! (2) - City Lion
Hulajnoga Elektryczna

Obowiązujące przepisy dla hulajnóg elektrycznych w 2024 roku

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale kierowca e-hulajnogi musi stosować się do przepisów ruchu drogowego. Polska zaktualizowała przepisy dla hulajnóg elektrycznych 20 maja 2021r.

Aby nie dostać mandatu, należy przestrzegać poniższych przepisów:

  • Obowiązuje ograniczenie prędkości hulajnóg do 20 km/h po ścieżce rowerowej oraz maksymalnie 6 km/h po chodniku. 
  • Możliwe jest korzystanie z jezdni, pod warunkiem że dopuszczona na niej prędkość wynosi do 30 km/h.
  • Zakazana jest jazda we dwójkę na hulajnodze elektrycznej.
  • Masa własna hulajnogi elektrycznej nie może przekraczać 30 kg.
  • Przewożenie ładunków na hulajnodze elektrycznej jest zabronione.

Podsumowanie

Wiesz już jak wybrać najlepszą hulajnogę elektryczną. Stosując się do powyższych wskazówek, wybrany przez Ciebie model będzie dostosowany do Twoich potrzeb. 

Pamiętaj, że możesz łatwo zwiększyć zasięg swojej e-hulajnogi. Dodatkowa bateria zewnętrzna City Lion zwiększa zasięg nawet do 100 km na jednym ładowaniu. 

Nie musisz także wymieniać starej hulajnogi na nową, jeśli jedynym problemem jest bateria i krótszy pokonywany dystans. Wystarczy wymienić zamontowany fabrycznie akumulator na lepszą baterię podestową City Lion.

Jaką Hulajnogę Elektryczną Wybrać? Podpowiadamy, Na Co Zwrócić Uwagę! (3) - City Lion
Baterie City Lion

Sprawdź nasze baterie do hulajnóg elektrycznych:

  • Xiaomi — zwiększ zasięg hulajnogi elektrycznej nawet 4-krotnie.
  • Motus — hulajnoga elektryczna dla dorosłych wymaga pojemnej baterii.
  • Fiat — bądź zawsze na czas z nową baterią do hulajnogi Fiat 500.
  • Frugal — impuls do szybkiego przemieszczania się po mieście bez ciągłego ładowania.
  • I nie tylko!

Data aktualizacji: 19 marca 2024 r.

City Lion napędza europejską elektromobilność!

City Lion to wiodący producent baterii do pojazdów elektrycznych w UE.
Nasze baterie napędzają pojazdy tysięcy osób w całej Europie.

Picture of Marcin Świder
Marcin Świder

Współtworzę City Lion od grudnia 2019 roku. Produkujemy i montujemy zestawy akumulatorów do lekkich pojazdów elektrycznych. W ciągu trzech lat staliśmy się najpopularniejszym europejskim producentem akumulatorów do hulajnóg elektrycznych. Od 2023 roku produkujemy również akumulatory do rowerów elektrycznych.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Powrót na górę strony

© City Lion - Polski producent baterii, zasilamy europejską elektromobilność.

Pokonaj nawet 100 km więcej na jednym ładowaniu!
Zainwestuj w lepszą baterię do Twojego roweru elektrycznego lub hulajnogi i jedź dalej!
5/5
5/5
Zasięg znacząco się zwiększył. Nawet osoba bez doświadczenia poradzi sobie z zamontowaniem takiej baterii! - Edyta
5/5
5/5
Bateria jest bardzo wydajna. Zawsze rozpędzam się do maksymalnej prędkości, dojeżdżam naprawdę daleko i mam ją jeszcze połowę naładowania. - Michał
5/5
5/5
Wszystko działa idealnie. Instalacja była dość łatwa. Zacząłem jeździć do pracy hulajnogą z baterią dodatkową i jestem bardzo zadowolony. - Antoni
5/5
5/5
Bateria sprawuje sie świetnie, spełnia zdecydowanie moje oczekiwania. Montaż jest bardzo prosty i nie pochłania wiele czasu - Mikołaj
5/5
5/5
Bateria sprawuje się świetnie. Mimo pokaźnej wielkości nadal jestem zaskoczony, że nie przeszkadzać ani troche w jeździe. - Rafał
[]