Przejdź do treści

Jak przygotować rower elektryczny na sezon w 8 krokach?

Zaczynamy Sezon Na E-Bike

Potrzebujesz lepszej baterii?

Zamontuj Baterię City Lion do E-bike
i zwiększ zasięg swojego roweru elektrycznego!

Szybciej, niż się spodziewamy, nadejdą dni idealne na długie wycieczki, a codzienne użytkowanie e-bike’a ponownie dostarczy największej frajdy. Warto wykorzystać ten krótki okres, pomiędzy zimą a wiosną, na odpowiednie przygotowanie elektrycznego roweru do sezonu. Sprawdź, jakie czynności trzeba wykonać.

Wyjaśnienie: Jak przygotować swój e-bike do sezonu w 8 krokach?

Oto 8 kroków, dzięki którym kompleksowo przygotujesz swój elektryczny rower do letniego sezonu:

  1. Wyczyść rower w bezpieczny sposób.
  2. Naładuj baterię do roweru.
  3. Sprawdź połączenia elektryczne.
  4. Skontroluj koła, wyczyść i dopompuj opony.
  5. Przeglądnij linki oraz pancerze.
  6. Wyreguluj hamulce, przerzutki i amortyzatory.
  7. Oczyść i nasmaruj łańcuch.
  8. Skontroluj pozostałe elementy (wyjaśniamy, które i jak to zrobić).

W dalszej części tego artykułu opisujemy wszystkie te czynności oraz podpowiadamy, jak najlepiej zadbać o Twój rower elektryczny przed sezonem.

Rower elektryczny. Dlaczego trzeba go przygotować do sezonu?

Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie, dlaczego rower elektryczny wymaga przygotowań do sezonu? Nawet jeśli nie używałeś go w zimie, pewne czynności są obowiązkowe przed pierwszą wiosenną trasą, jeżeli chcesz cieszyć się długą i bezpieczną jazdą.

Większość naszych porad służy przede wszystkim wykryciu oznak zużycia poszczególnych elementów. Dzięki temu można w porę je wymienić, co zapobiegnie awarii w trasie lub nawet wypadkowi. Prace serwisowe zauważalnie wydłużają okres eksploatacji rowerów elektrycznych.

Jak przygotować do sezonu nieużywany w zimie rower elektryczny?

Jeżeli nie jeździłeś na swoim e-bike’u w zimie, przygotowania do sezonu letniego są znacznie krótsze, ale niemniej ważne. Zacznij od dokładnego, ale ostrożnego wyczyszczenia roweru. Mamy na myśli usunięcie kurzu i innych zabrudzeń. Jeżeli wymaga to użycia wody, zastosuj łagodny szampon. Nie używaj myjki ciśnieniowej, której strumień mógłby wypłukać smar z łożysk, a przede wszystkim zalać elektronikę. W większości przypadków wystarczy delikatne starcie kurzu mokrą szmatką.

Skontroluj baterię do roweru

Wyjmij baterię i dokładnie sprawdź stan styków w jej gnieździe. Bardzo ważne, aby nie były zaśniedziałe lub skorodowane. Naładuj baterię dedykowaną ładowarką. Jeżeli dbałeś o rower elektryczny zimą tak, jak to radziliśmy, Twoja bateria powinna być w doskonałym stanie. Być może jednak to właśnie najlepszy moment do podjęcia decyzji o jej wymianie na nowy egzemplarz, który zapewni Ci jeszcze dłuższe przejażdżki przez cały rok?

Oferujemy akumulatory o różnych pojemnościach (10-30 Ah), więc możemy je dopasować do Twoich potrzeb i oczekiwań, uzyskując optymalny zasięg jazdy na jednym ładowaniu.

Stanisław Zagrajek, Dyrektor ds. technologii i Rozwoju City Lion

Sprawdź koła i opony

W kolejnym kroku sprawdź stan opon. Warto również przetrzeć je na mokro i pozbyć się wszystkich okruchów, kamieni oraz innych zanieczyszczeń bieżnika. Zwróć uwagę, czy po ich usunięciu z opony nie zacznie uchodzić powietrze. Dopompuj koła, sprawdź, czy nie są scentrowane i czy na piaście nie występują luzy.

Kontrola linek i pancerzy

Przeglądnij wszystkie linki i pancerze w poszukiwaniu śladów zużycia. Pamiętaj, że nawet niewielkie uszkodzenia mogą szybko się powiększyć, powodując awarię. Przy okazji sprawdź także działanie hamulców i przerzutek. Jeżeli któryś z tych mechanizmów nie działa prawidłowo, całkiem możliwe, że przyczyną jest rozciągnięta linka.

Ustawienia amortyzatorów, stan łańcucha

Na tym etapie warto także skontrolować ustawienia amortyzatorów, jeżeli podczas zimy Twoja waga uległa zmianie. Na koniec uważnie przeglądnij łańcuch i wszystkie elementy układu napędowego. Jeżeli myłeś i smarowałeś te podzespoły przed zimowaniem roweru, teraz wymagają tylko delikatnego rozruszania.

Gratulacje! Za Tobą większość przygotowań roweru elektrycznego do sezonu. Sprawdź pozostałe elementy, które wymieniamy w kolejnym akapicie i możesz już ruszać na pierwszą wiosenną przejażdżkę.

Jeździłeś e-bikiem w zimie? To trzeba zrobić przed letnim sezonem

Jeżeli użytkowałeś swój rower w zimie, czeka Cię nieco więcej przygotowań do sezonu letniego, ale z naszym poradnikiem szybko się z nimi uporasz. Podstawową kwestią jest dokładne umycie wszystkich podzespołów, ponieważ naszym głównym zadaniem będą ich uważne oględziny.

Z powodów przedstawionych wcześniej nie używaj do mycia wody pod wysokim ciśnieniem i agresywnej chemii. Najskuteczniejsze okazują się ogrodowy wąż oraz płyn do mycia naczyń, chociaż usunięcie trudnych zabrudzeń może wymagać kilku cykli mycia i spłukiwania.

Kiedy rower będzie już czysty, wykonaj kroki, które opisaliśmy w poprzednim akapicie, ale poświęć więcej czasu na ocenę stopnia zużycia poszczególnych elementów. Pamiętaj, że sól, wykorzystywana do posypywania chodników zimą, działa bardzo agresywnie na ramę i inne elementy. Szukaj więc wżerów i ognisk korozji. Szczególnie niebezpieczne są zabrudzone styki i zawilgocone połączenia elektryczne.

Dobry moment na wymianę baterii

Zwróć uwagę także na stan baterii. Eksploatacja w ekstremalnych warunkach temperaturowych, a szczególnie długotrwałe przechowywanie na mrozie w stanie rozładowania, zauważalnie obniżają jej pojemność. Jeśli chcesz wymienić baterie na nową, właśnie teraz jest na to najlepszy moment.

Elementy i podzespoły takie, jak:

  • łańcuch,
  • zębatki,
  • linki i pancerze,
  • hamulce,
  • przerzutki,

należy bardzo dokładnie oczyścić z resztek smaru, przeglądnąć i ponownie nasmarować dedykowanymi preparatami. Po jeździe w zimie wymiany może wymagać np. łańcuch lub zębatka. Nie czekaj z tymi naprawami, ponieważ dadzą one o sobie znać w najmniej sprzyjającym momencie.

Oprócz tego sprawdź działanie oświetlenia roweru, ewentualne luzy na kierownicy, płynność (i głośność) pracy supportu oraz pedałów. Warto również skontrolować dokręcenie najważniejszych śrub, ponieważ ich poluzowanie może być przyczyną wypadku.

Przedsezonowy i regularny serwis roweru elektrycznego — korzyści

Wiesz już dokładnie, jak przygotować rower elektryczny do sezonu. Jeśli nasze 8 kroków do tego celu wydaje Cię się za bardzo pracochłonne lub nie wiesz, jak wykonać poszczególne czynności, zachęcamy do wykonania przeglądu przedsezonowego w profesjonalnym serwisie rowerów elektrycznych.

Pamiętaj również o tym, że chociaż przygotowania roweru do sezonu są kluczowe dla jego bezawaryjności i Twojego bezpieczeństwa, to równie ważne są regularne przeglądy e-bike’a. W zależności od intensywności korzystania z niego, taki serwis warto wykonać raz na kilka miesięcy, ale minimum dwa razy w roku.

Dzięki temu Twój elektryczny rower będzie zawsze w idealnym stanie mechanicznym. Co więcej, profesjonalny serwis skontroluje także parametry baterii, co w domowych warunkach jest praktycznie niemożliwe.

Żywotność akumulatorów jest kluczowa, dlatego baterie do rowerów elektrycznych City Lion po 500 cyklach rozładowania wciąż zachowują 80% pojemności.

Dariusz Mikulski, Inżynier City Lion

Szczegółowe informacje na temat stopnia zużycia i aktualnej pojemności akumulatora pomogą Ci zaplanować jego wymianę. A jeśli chciałbyś pokonywać elektrycznym rowerem dłuższe trasy, sprawdź wydajniejsze, markowe modele w naszej ofercie.

Potrzebujesz lepszej baterii?

Zamontuj Baterię City Lion do E-bike
i zwiększ zasięg swojego roweru elektrycznego!

Powrót na górę strony

© City Lion - Polski producent baterii, zasilamy europejską elektromobilność.

[]