Jak zadbać o rower elektryczny zimą? Bezpieczeństwo, konserwacja i eksploatacja
Zimą o rower elektryczny trzeba dbać szczególnie. Zarówno wtedy, gdy nie korzystasz z niego przez cały sezon, jak i podczas zimowej eksploatacji. Poznaj porady naszych ekspertów i dowiedz się, jak zabezpieczyć e-bike’a na zimę. Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli pedałujesz w zimowych warunkach.
Zimą o rower elektryczny trzeba dbać szczególnie. Zarówno wtedy, gdy nie korzystasz z niego przez cały sezon, jak i podczas zimowej eksploatacji. Poznaj porady naszych ekspertów i dowiedz się, jak zabezpieczyć e-bike’a na zimę. Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli pedałujesz w zimowych warunkach.
20 lutego 2024
Potrzebujesz lepszej baterii?
Zamontuj Baterię City Lion do E-bike
i zwiększ zasięg swojego roweru elektrycznego!
Na skróty: rower elektryczny zimą — FAQ
Sprawdź szybko odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, dotyczące przechowywania i eksploatacji rowerów elektrycznych w zimie.
Jak zabezpieczyć rower elektryczny na zimę?
Rower elektryczny zimą możesz przechowywać w nieogrzewanym pomieszczeniu lub nawet na zewnątrz, ale koniecznie wymontuj z niego baterię i przechowują ją w temperaturze co najmniej 10℃ naładowaną do ok. 50 – 60%. Elementy mechaniczne jednośladu na zimę zabezpiecz tak samo, jak w przypadku tradycyjnych rowerów (oczyszczenie, smarowanie).
Czy rower elektryczny może stać na mrozie?
Tak, ale jeśli zamierzasz przechowywać go w takich warunkach przez dłuższy czas, przenieś akumulator do ogrzewanego pomieszczenia, a sam rower zabezpiecz przed wilgocią chociażby za pomocą pokrowca.
Czy w zimie można jeździć na rowerze elektrycznym?
Chociaż wielu producentów e-bike’ów tego zabrania, na odpowiednio przygotowanym do sezonu rowerze można jeździć także zimą.
Jak przygotować rower elektryczny do jazdy w zimie?
Podstawą jest doszczelnienie elementów elektrycznych oraz ich połączeń. Przygotuj także podzespoły mechaniczne. Obniż siodełko oraz ciśnienie w oponach lub wymień je na specjalne modele zimowe.
Jak zabezpieczyć rower elektryczny na zimę?
O rower elektryczny zimą trzeba zadbać również wtedy, kiedy nie chcesz z niego korzystać. Najlepiej byłoby przechowywać go w suchym pomieszczeniu o temperaturze co najmniej 10℃. Jeżeli dysponujesz takimi warunkami, zabezpieczenie roweru elektrycznego na zimę sprowadza się do wyczyszczenia elementów mechanicznych i pokryciu ich smarem (podobnie, jak w zwykłym rowerze) oraz naładowaniu baterii mniej więcej do połowy. Raz na dwa miesiące kontroluj stan rozładowania i jeśli zachodzi taka potrzeba, doładuj do ok. 60%.
Jeżeli musisz przechowywać rower elektryczny w nieogrzewanym pomieszczeniu lub pod wiatą albo na balkonie, koniecznie wymontuj z niego akumulator i przechowuj go w temperaturze do 25℃. Oczyść i nasmaruj łańcuch, łożyska, linki. Rower zabezpiecz plandeką lub specjalnym pokrowcem przed wilgocią i ewentualnymi opadami (jeśli przechowujesz go na zewnątrz).
Jak przygotować się do jazdy rowerem w chłodniejsze pory roku?
W zależności do Twoich preferencji oraz przede wszystkim warunków atmosferycznych, możesz korzystać z roweru elektrycznego również zimą.
Aby odpowiednio przygotować do tego e-bike’a należy pamiętać o:
- poradach naszych ekspertów, dotyczących dbania o baterię zimą, które prezentujemy w kolejnym akapicie,
- uszczelnieniu elektroniki. Jeżeli nie jesteś pewien, czy zrobił to producent Twojego roweru, warto oddać jednoślad do serwisu, który profesjonalnie wykona takie zabezpieczenie,
- unikaniu nadmiernego rozładowywania akumulatora oraz ładowania go na mrozie,
- nasmarowaniu newralgicznych podzespołów,
- spuszczeniu powietrza z opon, w celu zwiększenia ich przyczepności. Dobrym pomysłem jest też zakup opon z zimowym bieżnikiem lub nawet kolcami. Tak, stosowanie opon z kolcami w rowerze jest w pełni legalne,
- opuszczeniu siodełka, co ułatwi Ci panowanie nad jednośladem.
Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie i elementy odblaskowe, które zwiększą Twoją widoczność. Pamiętaj o odpowiedniej odzieży, zapewniającej Ci komfort termiczny w zmiennych warunkach.
Eksperci CityLion radzą: jak dbać o baterię zimą?
Elementem Twojego e-bike’a, o który zimą dbać trzeba szczególnie, jest bateria. I to zarówno wtedy, gdy odstawiasz rower na cały sezon, jak i wtedy, gdy zimą jeździsz. Zadbać musisz również o połączenia elektryczne, dlatego kluczową kwestią jest utrzymywanie styków w czystości oraz zabezpieczenie ich, jeżeli planujesz dłuższą przerwę jeździe.
“Dla zachowania pojemności optymalnymi warunkami do przechowywania baterii litowo-jonowych są: temperatura 10°C do 25°C, miejsce suche, w których nie występują wahania wilgotności. Należy unikać nieogrzewanych, nieocieplonych garaży i komórek, by wilgoć nie przedostawała się do złącz i obudów urządzeń elektronicznych. Zaleca się by bateria była naładowana w połowie (napięcie ogniw ok. 3.6 V, czyli zgodne z nominalnym dla stosowanych ogniw, np. dla pakietów 10S (36V) – 36 V, 13S(48V) – 46,8 V itd), w celu zachowania maksymalnej pojemności pakietu.”
Wyjaśnia Stanisław Zagrajek, Dyrektor ds. technologii i Rozwoju CityLion.
Niska temperatura ma negatywny wpływ na wydajność Twojego akumulatora, ale użytkownicy baterii CityLion nie zauważają dużych spadków zasięgów e-bajków w zimie. Kluczowe są jednak warunki eksploatacji i ładowania.
“Nie należy ładować baterii w minusowych temperaturach, dlatego wyjęcie jej z roweru w celu przeniesienia do ogrzewanego pomieszczeniu ma sens. Pamiętaj jednak, aby nie podłączać baterii do roweru, kiedy styki są zawilgocone.”
Dodaje Dariusz Mikulski, Inżynier City Lion.
Jeździsz e-bikiem w zimie? Pamiętaj o tych czynnościach!
Jeżeli jeździsz rowerem elektrycznym w zimie, powinieneś pamiętać o tym, aby po każdej przejażdżce oczyścić jednoślad ze śniegu i wody. Najbardziej niszczące działanie ma rozsypywana na drogach sól, która powoduje bardzo szybką korozję nie tylko elektrycznych połączeń, ale wszystkich innych metalowych części, w tym ramy roweru. Do mycia e-bike’a nie używaj jednak ciśnieniowej myjki, a zamoczone powierzchnie wytrzyj do sucha. Elementy przeniesienia napędu regularnie zabezpieczaj odpowiednimi smarami.
Ważne jest również to, abyś ruszał bez wspomagania, co zapobiegnie utracie przyczepności kół na śliskim podłożu. Po rozpoczęciu jazdy na zimnym rowerze przez ok. 15 minut nie korzystaj z pełnej mocy elektrycznego napędu. Pozwól baterii oraz silnikowi powoli osiągnąć optymalną temperaturę pracy. Dbaj o odpowiedni poziom naładowania baterii, a przede wszystkim unikaj przechowywania jej rozładowanej poniżej ok. 20% pojemności w ujemnych temperaturach.
Oprócz czynności serwisowych pamiętaj także o zdrowym rozsądku. Zrezygnuj z jazdy rowerem w trudnych warunkach. Dotyczy to również sytuacji, w których na drogach zalega gruba warstwa śniegu. Podczas jazdy nieustannie kontroluj prędkość, zwracając uwagę na fakt, że Twoja droga hamowania może być znacznie wydłużona. Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do innych użytkowników ruchu, a zwłaszcza pieszych — oni także mogą się poślizgnąć.
Podsumowanie
Używanie roweru elektrycznego zimą może przynieść dużo frajdy i pozwoli Ci utrzymać kondycję. Jednak, aby było to bezpieczne, do sezonu należy odpowiednio przygotować zarówno swojego ebike’a, jak i głowę. Życzymy bezpieczności i przyczepności.
Potrzebujesz lepszej baterii?
Zamontuj Baterię City Lion do E-bike
i zwiększ zasięg swojego roweru elektrycznego!
Współtworzę City Lion od grudnia 2019 roku. Produkujemy i montujemy zestawy akumulatorów do lekkich pojazdów elektrycznych. W ciągu trzech lat staliśmy się najpopularniejszym europejskim producentem akumulatorów do hulajnóg elektrycznych. Od 2023 roku produkujemy również akumulatory do rowerów elektrycznych.