Przejdź do treści

Jak dbać o baterię w hulajnodze elektrycznej?

Żyjemy w pięknych czasach – “lata dwudzieste” XXI wieku. Codzienne urządzenia mają moc superkomputerów, a dzięki elektrycznym urządzeniom transportu osobistego jesteśmy mobilniejsi, niż kiedykolwiek. 

Wszystko super, ale…

Jedną z rzeczy, które najbardziej trapią użytkowników ww. urządzeń – pojazdów elektrycznych, smartfonów, tabletów czy laptopów – jest krótki czas pracy na baterii.

To świetnie, że nasz smartfon zrobi zdjęcie, nagra film i zorganizuje nam wideorozmowę z przebywającym na innej półkuli kolegą; wspaniale, że nasza hulajnoga elektryczna pozwoli nam dotrzeć do pracy i z powrotem.

Szkoda tylko, że tenże smartfon zacznie błagać o dostęp do gniazdka już po 4-5 godzinach działania, a hulajnoga, która dowiozła nas do pracy, nie pozwoli na spontaniczne odwiedziny koleżanki, które wiązałyby się z przejechaniem kilku(nastu) dodatkowych kilometrów.

Niestety, istnieją pewne obiektywne ograniczenia współcześnie używanych technologii, których nie “przeskoczymy”.

Na szczęście jednak przy odrobinie sprytu i wiedzy jesteśmy w stanie zmaksymalizować efektywność baterii w naszych urządzeniach, oraz sprawić, by jak najdłużej pozostały w optymalnej kondycji. 

Jak dbać o baterię w hulajnodze elektrycznej?

Poniżej przedstawiamy Wam kilka cennych rad i sposobów na zachowanie baterii litowo-jonowej w świetnej formie.

  1. W nocy używaj słabszej ładowarki. Najlepiej takiej, która podaje 0,5-1,0 ampera. Baterie wytrzymają więcej, gdy są ładowane mniejszym prądem. Ładowarki podające 2-4 ampery, oraz szybkie ładowarki znacznie skracają żywotność baterii.   
  2. Ładuj baterię w temperaturze pokojowej – akumulatory litowo-jonowe najlepiej znoszą temperaturę od 10°C do 25°C. Ładowanie baterii w temperaturach ekstremalnych, tj. poniżej 5°C lub powyżej 30°C grozi uszkodzeniem ogniw, utratą gwarancji, a nawet pożarem!
  3. Baterie litowo-jonowe źle reagują na przeładowanie i głębokie rozładowanie. Kiedy to tylko możliwe, nie ładuj swojego urządzenia do pełna i nie rozładowuj go do zera. Bateria ładowana do 80 procent znacznie dłużej utrzyma dobrą kondycję. Staraj się nie schodzić poniżej 20% naładowania baterii. Różnice w żywotności są ogromne!
    Standardowa bateria litowo-jonowa ma żywotność ok. 500 cykli ładowania przy rozładowywaniu od 100% do 0%. Natomiast przy rozładowywaniu o 50% jest to już ok. 1500 cykli – aż trzy razy więcej! Ładujmy nasze urządzenia jak najczęściej i nie zajeżdżajmy ich “do zera”! 
  4. Nie musisz formatować swojej baterii. 🙂 Baterie litowo-jonowe nie posiadają efektu pamięci (w przeciwieństwie do wiekowych, używanych w latach 90. ubiegłego wieku baterii niklowo-wodorkowych). Doładowywanie współczesnych baterii w ciągu dnia im nie szkodzi, ale wręcz przedłuża życie baterii o kolejne cykle. Rób to jak najczęściej.
  5. Jeśli chcesz przechowywać urządzenie nie używając go, naładuj baterię do 40 procent. To bardzo przedłuży jej żywotność. Rozładowana bateria może ulec trwałemu uszkodzeniu.